תוכנית יהודית-ערבית

התוכנית היהודית-ערבית מורכבת משני הרכבים שמטרתם להפגיש ילדים ממזרח וממערב ירושלים, בראשות מורים יהודים וערבים. באמצעות תכנית משותפת זו, הילדים חוקרים את המסורות המוסיקליות העשירות המשותפות ליהודים, מוסלמים ונוצרים, ומנגנים בכלים שונים כגון קאנון, כלי הקשה, נאי (חליל) וכינור.

התכנית מבקשת לטפח מסגרת טבעית משותפת לילדים יהודים וערבים, בשאיפה לגשר על הפער בין קהילות שונות בירושלים ולטפח אמון וסובלנות.

למרות המרחק החברתי והלשוני בין מזרח העיר למערבה, התוכנית מכירה בתכנים התרבותיים והמוסיקליים המשמעותיים המשותפים לשתי האוכלוסיות. על ידי שימוש בשפה האוניברסלית של המוסיקה, התוכנית מאפשרת תקשורת ושיתוף פעולה בין הילדים, וסוללת את הדרך להבנה ולהרמוניה.

 

תזמורת המיתרים היהודית-ערבית

התזמורת היהודית-ערבית, בניהולו המוסיקלי ובהנהגתו של רוברט קנטי, היא תזמורת כלי מיתר הפועלת כיום בסניף מזרח ירושלים של הקונסרבטוריון.

התזמורת מורכבת מקבוצה מגוונת של כ-20 תלמידים ערבים ויהודים ומשתתפת מדי שנה בפסטיבל עונות ירושלים, וכן בפסטיבלים המתקיימים בימק"א, בקונצרטי חג המולד ובהופעות בכנסיות ובאולמות ברחבי ירושלים. מדי קיץ מתקיים בבית אברהם בהר הזיתים מחנה קיץ מוסיקלי, במהלכו מתכנסים חברי התזמורת לשם קידום כישוריהם המוסיקליים וטיפוח קשרים חברתיים. החוויה מגיעה לשיאה בקונצרט סיום חגיגי.

אנסמבל אנדלוסי יהודי-ערבי

בלב ירושלים, בתוך מציאות מפוצלת, הקים הקונסרבטוריון אנסמבל יהודי-ערבי פורץ דרך, השואף להחיות מורשת תרבותית משותפת של מוסיקה מזרחית.

בהדרכת מורים יהודים וערבים כאחד, מטרתו של ההרכב לגשר על הפער בין תלמידים, משפחות וקהילות יהודים וערבים שאף על פי הקרבה הגיאוגרפית, נותרו מנותקים. באמצעות עבודה קבוצתית נפרדת, חזרות משותפות והופעות חגיגיות, התוכנית מטפחת קשרים משמעותיים וחילופי תרבויות.

יוזמה זו מתמקדת לא רק במתן חינוך מוסיקלי איכותי, אלא גם מכירה בהקשר התרבותי, הפוליטי והחברתי שבו היא פועלת. התוכנית מטפחת מפגש אותנטי ומורשת תרבותית משותפת המושרשת במסורת משותפת.

ראש התוכנית

Q

מנהל המחלקה למוזיקה מזרחית והתוכנית היהודית-ערבית
גלעד ואקנין

גלעד הוא מוזיקאי פעיל, מבצע, יוצר ומורה. החל ללמוד ולהתעמק במוזיקה אנדלוסית אצל נינו ביטון. בוגר תואר ראשון בחוג לקומפוזיציה באקדמיה למוזיקה ירושלים ובוגר תכנית מנדל למנהיגות בתרבות יהודית.

הקים יחד עם אשתו ואם שלושת ילדיו, הזמרת ענבל ג׳משיד, את ההרכב ״אקוט״ שמבצע לחנים מקוריים עכשוויים, על הגבול בין מזרח ומערב, לשירי משוררים בני זמננו.

צוות התוכנית יהודי-ערבי

רוברט קאנטי

תזמורת כלי מיתר יהודית-ערבית

Q

מנהל ומנצח תזמורת כלי המיתר היהודית-ערבית
רוברט קנטי
רוברט ביוטיוב

רוברט קנטי – כנר, מנצח בינלאומי, פרופסור
אומן כבוד של קונסרבטוריון צ'ייקובסקי במוסקבה
פרופסור של האקדמיה למוסיקה באסטנה, קזחסטן
פרופסור כבוד של האוניברסיטה של אינדיאנפוליס, בקמפוס אתונה לשעבר.

מלמד כינור, מוסיקה קאמרית ומנצח תזמורת בקונסרבטוריון האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ובסניפיה.

רוברט קנטי קיבל את חינוכו המוסיקלי ראשית בידי המורים צבי רוטנברג ורמי שבלוב. בגיל 18 הוביל את אנסמבל פרו-מוסיקה בניצוח דליה אטלס. בגיל 20 היה אחד המובילים וסולן של התזמורת הקאמרית הישראלית בניצוח גארי ברטיני.

את המשך חינוכו המוסיקלי קבל בארה"ב , בבית הספר ג'וליארד בניו יורק, שם למד אצל איוון גלאמיאן וסלי תומס, רביעית גוליארד. ניגן באופרה ניו יורק והיה כנר ראשי בפסטיבלים שונים בארה"ב, הקים את הרביעיה Hebrew Art School בניו יורק.

ב-1978 הוזמן רוברט קנטי ככנר ראשי, מנצח וסולן בתיזמורת חיפה.
ב-1996 הקים וניהל פסטיבל מוזיקה בינלאומי ותחרות בינלאומית לכינור על שמו, הפסטיבל יחודו היה בכך שהיה פעם בכל שנה בארץ אחרת.
מאסטרו קנטי הקים את "האנסמבל הקאמרי הישראלי החדש" שנגן רפרטואר מגוון מבארוק ועד מוסיקה חדישה, ונחשב לטוב מסוגו בישראל.

רוברט קנטי נתן כיתות אמן בכינור, בביצוע מוסיקה קאמרית ובניצוח באקדמיות חשובות ברחבי העולם – פריז, בריסל, מוסקבה, סנט פטרבורג, אסטנה, טוקיו ועוד.

תזמורות שקנטי נצח עליהן כוללות בין השאר את  הפילהרמונית של ריגה, הפילהרמונית של סופיה, הפילהרמונית של נובוסיבירסק – רוסיה, התזמורת הקאמרית מוסקבה, תזמורת מטרופוליטן ליסבון, הרמיטאז סנט פטרסבורג, אקדמיה של סולנים אסטנה, הפילהרמונית של אסטנה ועוד.

העיבודים המקוריים לתזמורת קאמרית של רוברט קנטי – רביעיה של שוברט "העלמה והמוות" והסקסטט אופוס 18 של ברהמס, הועלו לראשונה באולם הגדול " בולשוי" של  קונסרבטוריון צ'ייקובסקי במוסקבה.

.

נגה בר עוז

אנסמבל אנדלוסי יהודי-ערבי

Q

מובילת האנסמבל האנדלוסי היהודי-ערבי
נגה בר עוז

מידע נוסף והרשמה לאחד מהמסלולים שלנו

מצטרפים למשפחת הקונסרבטוריון ומגלים עולם של מצוינות!

מלאו את הטופס, ואנו נתקשר אליכם בהקדם האפשרי

שם מלא(חובה)
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

:נרשמים ללימודים בשלושה שלבים פשוטים

מתייעצים – מלאו את הטופס, ואנו נחזור אליכם במהרה

נרשמים – באמצעות קישור ייעודי שיישלח אליכם לאחר השיחה

יוצאים לדרך – ומגלים עולם מופלא של מוסיקה ומחול

מעוניינ/ת לעזור לתלמיד/ה?